БАДи

БАД – американський міф чи корисна реальність

БАДбіологічно активні добавки. Для нашої країни звучить найчастіше лякаюче. У багатьох це асоціюється з Гербалайфом та аналогами, когось лякає відсутність ліцензування препаратів, хтось спробував та не допомогло. Що ж таке БАДи насправді, давайте мислитимемо логічно і розберемося разом.

БАДи

Отже, БАДи – це нутрієнти, які ми повинні щодня отримувати з їжі. До них відносяться вітаміни, мінерали та інші мікроелементи. Так! Все так просто. Але якщо ми можемо отримати всі необхідні речовини з їжі, навіщо треба купувати БАДи. Справа в тому, що ми не отримуємо всі необхідні поживні речовини для нашого організму в достатній кількості, а низький рівень тієї чи іншої речовини призводить до захворювань та різних порушень. Це відбувається з різних причин, іноді не свідомо, а іноді й усвідомлено.

Ми всі знаємо, що сосиски, ковбаси, чіпси, піца та інший фастфуд шкідливі здоров’ю. Ці продукти містять багато солі та транс-жирів, але ми не замислюємося, що ці продукти не містять. А не містять вони корисні нутрієнти: вітаміни та мінерали. Саме м’ясо містить велику кількість мінералів і всі вітаміни групи Б, а також білок, який синтезується в амінокислоти. Приготоване м’ясо способом гасіння втрачає близько 10% поживних речовин, м’ясо, приготовлене у вигляді котлет, втрачає більше 50% мінералів і вітамінів.

Дані дослідницького університету США в Тафтсі під керівництвом Йет Блумберг показали, що 66% Американців мають надмірну вагу, але при цьому не отримують потрібних поживних речовин, тому що їхній раціон складається з енергетично бідної їжі, насиченої простими вуглеводами.

БАДи в нашому раціоні

Іноді бажання вести здоровий спосіб життя може призвести до нестачі вітамінів в організмі. Зараз модно бути вегетаріанцем, і багато людей відмовляються від м’яса у своєму раціоні, але не всі знають, що є низка вітамінів та мінералів, які ми можемо отримати лише з м’ясних продуктів.

Як видно, на жаль, наш раціон не завжди містить потрібної кількості вітамінів та мінералів, і щоб підтримати наш організм на допомогу приходять БАД. Так що при правильному їх застосуванні, не такі вони й страшні, а навпаки дуже навіть корисні. Але як зрозуміти, які БАДи приймати і чого не вистачає нашому організму.

БАДи користь і шкода

Лікарі ділять усі вітаміни, мінерали та мікроелементи, на дві групи:

  • Біологічно активні добавки, що лікують захворювання
  • Вітаміни та мінерали, які важливі для здоров’я

Якщо Омега3, Магній, Кальцій тощо. в основному люди п’ють, тому що вони важливі для здоров’я, тобто 4 головні добавки, які зміцнюють здоров’я, і так само сильні, як ліки. До них відносяться Берберін – потужний засіб для зниження цукру в крові, Куркумін – сильний протизапальний, який працює на молекулярному рівні, Червоний дріжджовий рис – аналог Статина та Часник, який незамінний для профілактики та лікування серцево-судинних захворювань. Незважаючи на свої лікувальні властивості, ці добавки не є найпопулярнішими у світі.

3 найпопулярніші БАД

Найпопулярніша біологічно активна добавка з усіх БАДів є Омега 3.

Навіть при правильному збалансованому харчуванні нашому організму не вистачає омега 3 жирних кислот. Основне їх джерело – жирна дика риба, яку важко знайти в магазинах. Форель, сьомга решта червоної риби, що продається в наших магазинах, вирощена в штучних водоймах і не містить потрібної кількості Омега-3. Щоб дати нашому організму необхідну кількість Омега-з кислот без біологічно активних добавок.

Друге місце за популярністю серед БАД займає Кальцій. Приходиш до стоматолога, і він обов’язково наприкінці прийому порадить попити Кальцій.

Наступний за кальцієм замикає трійку лідерів біологічно-активних добавок Магній. Хто не знає, що для заспокоєння нервів треба пити Магній та вітамін В6. Але не всі знають, наскільки корисний Магній. Він бере участь у величезній кількості процесів метаболізму в організмі, а також має величезну роль для нашої м’язової маси. Запитайте будь-якого спортсмена, і кожен скаже, що поряд із протеїнами та іншими біологічно активними добавками вживає Магній.

Норми основних вітамінів та мінералів

Нутрієнт

Жінки

25-50

Чоловіки

25-50

Зміст у продуктах, на 100г

Мінерали

Залізо, мг

15

10

Горох – 7 мг

Жовток – 6,7 мг

Цинк, мг

12

15

М’ясо – 3,2 мг

Квасоля – 3,2 мг

Йод, мкг

150

150

Морська

Капуста – 300 мкг

Селен, мкг

55

70

Яйце – 32 мкг

Творог – 30 мкг

Калій, мг

2000

2000

Гриби біл суш – 3900 мг

Картопля – 500 мг

Магній, мг

320

420

Кунжут – 540 мг

Гречка – 200 мг

Кальцій, мг

1000

1000

Сир твердий

– 1000 мг

Вітаміни

D, мкг

5

5

Риб’ячий жир – 250 мкг

Сир Твердий

– 0,86 мкг

В6, мг

1,3

1,3

Жовток – 0,46 мг

Яловичина – 0,37 мг

В12, мг

2,4

2,4

Телятина – 2,9 мкг

Яйце – 1,1 мкг

А, мкг

800

1000

Морква – 2000 мкг

Жовток – 900 мкг

С, мг

95

107

Апельсин – 30 мг

Малина – 15 мг

Е, мг

8

10

Жовток – 2 мг

Олія соняшникова не рафінована – 44 мг

Кислоти

Омега 3 ЕПК мг

600

600

Скумбрія – 900 мг

Оселедець – 710 мг

Омега 3 ДГК мг

300

300

Скумбрія – 1400 мг

Оселедець – 860 мг

Як видно з таблиці, багато мінералів і вітамінів можна отримати з щодня споживаних продуктів, але є й такі, для отримання норми яких необхідно з’їсти зовсім незвичні продукти у великих кількостях.

Як правильно вибрати БАД

На Українському ринку представлена ​​велика кількість як українських, так і зарубіжних виробників. І не для кого не секрет, що найкращі фармацевтичні препарати виробляються в Канаді. Далі йдуть Американські і потім Європейські бренди. При покупці будь-якого БАД обов’язково перевірте хто виробник, наявність інформації про всі інгредієнти, як медичні, так і не медичні. Також на упаковці повинна бути інформація про цукор, глютен, барвники та ароматизатори. Один і той же БАД може вироблятися за різною технологією та мати різний ступінь всмоктування та користі, не полінуйтеся уточнити у продавця БАД цю інформацію.

Отже, БАД – це не просто американський міф, а корисна реальність. Часто купуючи той чи інший вітамін чи мінерал, ми не замислюємося, що купуємо БАД.

Якщо ви хочете отримати персональну консультацію, у вас є питання за статтею або ви хочете залишити коментар, напишіть мені за адресою: advice@healthyme.com.ua

Про автора

Вікторія Міляєва — нутріціолог і персональний консультант зі здорового способу життя, засновниця Healthyme. Має освіту в галузі нутриціології. З 2018 року працює з клієнтами з різних країн, допомагаючи налагодити зв’язок між харчуванням, звичками й здоров’ям. У своїх матеріалах спирається на сучасні наукові дослідження, рекомендації міжнародних організацій (ВООЗ, EFSA, EASO) та власний практичний досвід.