діабет все що ти маєш знати

Діабет: все, що ти маєш знати про цю хворобу

Типи діабету

Діабет — це метаболічна хвороба, вона викликає підвищений рівень цукру в організмі. Як це працює і чому з’являється? Про цю тему краще бути обізнаним, адже діабет може бути й зовсім неочікуваною хворобою. Інсулін забезпечує переміщення цукру з Вашої крові в клітини, аби використати його, як енергію. А при діабеті організм не може виробляти достатню кількість інсуліну або ж ефективно його використовувати. Це може призвести до пошкодження нервів, зору, роботи нирок та інших органів.

діабет все що ти маєш знати

Типи діабету

  • Преддіабет. Він виникає внаслідок підвищеного рівню цукру, проте недостатнього для діагностування хвороби діабет 2 типу.
  • Діабет 1 типу. При ньому імунна система вражає клітини підшлункової залози в організмі, замість потрібних вірусів. Передумови цього явища невідомі, але за статистикою 10% людей, котрі хворіють на діабет, мають саме його, а не другий тип.
  • Діабет 2 типу. Зароджується внаслідок стійкості організму до такого гормону, як інсулін. І паралельно, в цей же час, цукор накопичується в крові.
  • Гестаційний діабет виникає як наслідок вагітності. Адже виходить, що плацента створює такі гормони, котрі в свою чергу блокують гормон інсулін. В результаті це дає  підвищення рівня цукру. Це захворювання повинно зникати після народження дитини, проте ризик підвищення цукру в подальшому житті залишається.
  • Передгестаціний діабет. Коли жінка мала діабет до моменту вагітності і переносить його на вагітність.

Варто зауважити: кожен з вищеперерахованих типів має свої виняткові передумови, ознаки, наслідки та шляхи лікування.

Спільні для всіх типів ознаки діабету

Усі симптоми спричинені через високий рівень цукру в крові.

  • Підвищене відчуття голоднечі та спраги
  • Неконтрольоване скидання ваги тіла
  • Вади з зором
  • Негаразди з сечовипусканням
  • Сильна перевтома
  • Виразки, котрі не гояться

Також у чоловічої статті можливе ослаблення м’язової сили, спад статевої жаги та еректильна дисфункція.

А в жіночої статті можуть спостерігати сухість і свербіж шкіри, сечовивідні інфекції.

Крім вищеперерахованих симптомів в діабеті першого типу вирізняється ще зміна настрою, а в діабеті другого типу повторювані зараження (через підвищений рівень цукру, котрий обтяжує процес лікування організму).

Цукровий діабет під час вагітності

При гестанційному діабеті симптоми не проявляються. Дізнатися про діабет можна за допомогою тестів (звичайного на цукор або орального на толерантність до глюкози). Зазвичай це робиться між 24-м та 28-м тижнями вагітності. Але якщо діагноз підтвердився в подальшому треба постійний контроль ситуації для запобігання ускладнень.

У одиничних випадках жінки з гестаційним цукровим діабетом можуть також відчувати підвищення спраги або потребу в сечовипусканні.

Причини діабету

Цукровий діабет 1 типу

Лікарі до сих пір не дійшли висновку, які можуть бути для цього передумови. Але є версія, що діабет 1 типу має генетичний характер. Також імунна система може атакувати вірус і внаслідок цього руйнуються бета-клітини.

Цукровий діабет 2 типу

Поєднує в собі генетику та різноманітні фактори способу життя. Можливими причинами можуть бути ожиріння чи надмірна вага тіла. Найчастіше діабет 2 типу виявляється сімейною хворобою. Адже люди мають загальні гени і це підвищує вірогідність появи, а потім розвитку цукрового діабету другого типу та надмірної ваги.

Гестаційний діабет

Причиною є гормональні зміни в період вагітності. Плацента створює такі гормони, що роблять клітини організму менш сприйнятливими до інсуліну. Таким способом і виходить, що рівень цукру в організмі підвищується. Найбільше під ризик потрапляють жінки з надмірною вагою або ж ті, що набирають її під час вагітності.

Фактори ризику діабету

Діабет 1 типу. Якщо один із кровних членів сім’ї має діабет чи деякі гени, пов’язані з хворобою — Ви маєте більшу вірогідність захворіти.

Діабет 2 типу. Попри наявність хвороби у когось з членів сім’ї та надмірної ваги, чинниками ще можуть стати: вік 45+; невелика фізична активність; стан переддіабету; гестаційний діабет у минулому; кров’яний тиск, рівень холестерину або ж рівень тригліцеридів, що перевищують норму.

Гестаційний діабет. Вік 25+; надмірна вага; проблеми в період минулої вагітності; хвороба у члена родини; синдром полікістозу яєчників.

Діагностування діабету

тест на діабет

Люди, котрі мають симптоми або високу вірогідність захворювання, мають здати тест. Адже краще як можна  раніше дізнатися про наявність хвороби та відразу почати лікуватися.

Ось такі аналізи крові беруть для діагностування:

  • біохімія крові чи сечі
  • аналіз крові на глюкозу
  • аналіз на глікозильований гемоглобін та фруктозамін
  • гормональні аналізи

У разі вагітності лікар може призначити обстеження у другому або третьому триместрі.

Ускладнення пов’язані з діабетом

Зрозуміло, що високий рівень цукру в організмі негативно впливає на роботу органів. Але ж які конкретні ускладнення можуть бути від цього.

  • хвороби серця (серцевий напад чи інсульт)
  • діабетична хвороба нирок
  • ураження нервової системи
  • ураження сітківки ока чи пошкодження нервів вуха
  • зараження та виразки на ногах
  • шкірні прояви
  • бактеріальні та грибкові інфекційні процеси
  • депресія

Цукровий діабет під час вагітності

Гестаційний діабет, якщо його не контролювати, може відобразитися і на матері, і на дитині:

  • передчасні пологи
  • вага дитини більша за норму при народженні
  • Більша вірогідність виникнення діабету другого типу в подальшому житті (і в матері, і в дитини). За відомостями Міжнародної федерації діабету
  • жовтяниця у дитини

Дієта при діабеті

Збалансоване харчування позитивно відображається на контролі за цукровим діабетом.

При діабеті 1 типу. Варто слідкувати за продуктами харчування, адже рівень цукру може залежати саме від них. Наприклад, їжа, що містить велику кількість крохмалю чи цукру, досить швидко підвищить рівень глюкози в крові. Такі речовини, як білки та жири збільшують цей рівень поступово. Лікарі, зазвичай, рекомендують їсти обмежену кількість вуглеводів. Та завжди треба консультувати з лікарем (чи дієтологом), щоб скласти план харчування, адже правильний баланс речовин допомагає контролювати рівень цукру.

Перелік продуктів з низьким вмістом вуглеводів ви можете знайти в статті “Низьковуглеводна дієта – що це таке + 30 продуктів

При діабеті 2 типу. Збалансований раціон може не тільки допомогти у  контролі рівня цукру, а й скинути надмірну вагу. Маючи діабет 2 типу важливо підраховувати вуглеводи. Дієтолог чи лікар допоможуть визначити кількість грамів вуглеводів при кожному прийомі їжі. Та зазвичай акцентують увагу на таких продуктах я: овочі та фрукти; цілісні зерна; м’ясо птиці чи риби; оливкова олія; горіхи.

Лікування діабету

діабет і інсулін

Є кілька препаратів, які лікують діабет. Деякі з цих препаратів приймаються внутрішньо, інші доступні у вигляді ін’єкцій.

Діабет першого типу. Інсулін — основний засіб. Це замінник гормону, який Ваше тіло виробити не в змозі. Існує 4 типи інсуліни, відрізняються між собою швидкістю та тривалістю ефекту.

Діабет другого типу. Дієта та фізичні вправи — це безпосередньо основа. Але ж може статися таке, що цих змін буде недостатньо, так з’являється потреба в ліках. Загалом існують десятки різних препаратів для лікування. Всі вони знижують рівень цукру, але різними способами. Частою практикою є призначення кількох препаратів одночасно для збільшення позитивного ефекту.

Діабет під час вагітності (гестаційний). Чітке дотримування дієти та збалансоване харчування допоможуть уникнути прийому препаратів. Варто слідкувати за кількістю порцій та їх розмірами, уникати солодких та солоних продуктів. Найкращим варіантом є звернення до дієтолога, з ним можна скласти план харчування.

Запобіжні заходи від цукрового діабету

Цукрового діабету першого типу запобігти неможливо через проблеми в імунній системі. Діабет другого типу також є не дуже контрольованим якщо він виник через гени та вік. Та є різні дії, виконуючи які, можна постаратися уникнути цієї хвороби.

У випадку діагнозу переддіабету можна зробити кілька речей, що можуть допомогти Вам:

  • Робити різні аеробні вправи не менше 150 хвилин на тиждень. Наприклад, побільше ходити чи їздити на велосипеді.
  • Обмежити у раціоні кількість трансжирів та вуглеводів.
  • Їсти більше овочів, фруктів і цілісних зерен.
  • А також вживати їжу меншими порціями.

Щоб змінити спосіб життя треба багато зусиль, тож буде легше при спілкуванні з людиною/людьми, котрі вже долають або змогли подолати цю хворобу.

Діабет у дітей

Діти можуть мати і перший тип діабету, і другий. Контролювання рівню цукру є дуже важливим для людей молодшого віку, адже хвороба може зашкодити таким органам, як серце і нирки.

Цукровий діабет 1 типу

Він досить часто проявляється вже в дитинстві. Ознакою є сечовипускання в ліжко вже після того, як дитина була навчена ходити до туалету. Також варто відзначити сильну втому, спрагу та голод. Дуже важливо вчасно почати лікувати дитину,  щоб хвороба не призвела до ще гірших наслідків.

Цукровий діабет 2 типу

Наразі близько 40% дітей мають діабет другого типу, при цьому симптоми не проявляються (за статистикою клініки Майо). В таких випадках про хворобу дізнаються, коли обстежують дитину. Та якщо вчасно не почати лікування наслідками можуть стати хвороби серця, нирок і навіть ліпота. Як і в випадку з дорослими, у контролі над рівнем цукру дуже допомагають різноманітні фізичні вправи та збалансоване харчування.

І наостанок

Деякі типи діабету, такі як тип 1, викликані факторами, які знаходяться поза вашим контролем. Інші, такі як тип 2, можна запобігти за допомогою зміни раціону, підвищеної активності та схуднення.

Діабет 1 типу неможливо запобігти, на жаль це від нас не залежить. А ось здійснити превентивні заходи щодо діабету 2 типу ми можемо всього лише за допомогою здорового способу життя.

Якщо ви підозрюєте наявність у вас діабету, обов’язково зверніться до лікаря. Що раніше ви почнете лікування, то довше житимете. Для людей від 40 років перевірка цукру має стати постійним процесом незалежно від ваги або способу життя.

Якщо ви хочете отримати персональну консультацію, у вас є питання за статтею, або ви хочете залишити коментар, напишіть мені за адресою: advice@healthyme.com.ua

Про автора

Вікторія Міляєва — нутріціолог і персональний консультант зі здорового способу життя, засновниця Healthyme. Має освіту в галузі нутриціології. З 2018 року працює з клієнтами з різних країн, допомагаючи налагодити зв’язок між харчуванням, звичками й здоров’ям. У своїх матеріалах спирається на сучасні наукові дослідження, рекомендації міжнародних організацій (ВООЗ, EFSA, EASO) та власний практичний досвід.