Масаж існує вже тисячі років. Його використовували різні цивілізації та культури по всьому світу як засіб для поліпшення здоров’я, релаксації та покращення настрою. Таким чином, масаж є одним із найстаріших методів лікування та догляду за тілом.

Визначення масажу як медичного терміну звучить так: це набір спеціальних прийомів і методів розтирання та розминання мʼязів, що зменшують біль і напругу тіла.
Для того щоб зрозуміти, що відбувається під час масажу з організмом, інтенсивно потріть свою руку протягом 30 секунд – 1 хвилини. Спершу ви відчуєте тепло, а потім побачите легке почервоніння. Це свідчить про те, що до місця тертя стався приплив крові. Такий самий ефект буде від постукувань і натискань.
Таким чином ми можемо зробити висновок, що масаж стимулює кровообіг, що призводить до покращення постачання кисню та поживних речовин у тканини, а також виведення токсинів з організму.
Але це ще не все, ось короткий перелік того, що може дати якісний масаж:
- Зняття напруги в м’язах
- Покращення кровообігу
- Зниження рівня стресу і тривоги
- Покращення тонусу шкіри
- Збільшення гнучкості суглобів
- Зняття болю та дискомфорту в суглобах і м’язах
- Виведення токсинів
- Підтримка імунної системи
Існують різноманітні типи масажу, і сьогодні ми спробуємо розгадати таємницю деяких з них.
- Шведський масаж
- Ароматерапевтичний масаж
- Антицелюлітний масаж
- Глибокий масаж м’язів
- Масаж гарячим камінням
- Спортивний масаж
- Масаж тригерних точок (м’язових вузлів)
- Рефлексотерапія
- Шиацу
- Тайський масаж
- Допологовий масаж
- Парний масаж
- Лімфодренажний масаж
- Краніосакральний масаж
- Абхьянга
- Олії для масажу
- Застереження
- Як підібрати собі масажиста
- І наостанок
- Про автора
Шведський масаж
Класичний масаж для всього тіла або окремих зон. Масажист накриває тіло простирадлом і відкриває по черзі різні зони, над якими працює. Під час масажу використовують різні техніки, як-от розтирання, тертя, постукування і натискання. Ця процедура може тривати від 30 до 90 хвилин.
Цей вид масажу особливо корисний для літніх людей з обмеженістю рухів, а також для тих, хто переніс операції або травми. Якщо ви молоді та здорові, ефективним способом досягнення схожого ефекту може бути заняття спортом, а для відпочинку та релаксації ви можете обрати інший тип масажу.
Ароматерапевтичний масаж
Якщо метою є розслаблятися не тільки за допомогою якихось фізичних методів, а й різноманітних ароматів, цей вид масажу ідеально для цього підійде. Він допомагає у зменшенні стресу, м’язової напруги, болю та, звісно, піднімає настрій.
Ефект аромату забезпечується за допомогою ефірних олій, які потрапляють у розігріту масажем шкіру тіла. По бажанню цей масаж може бути зосереджений лише на якійсь одній ділянці тіла. Обов’язково повідомте масажисту, якщо у вас є алергія на ті чи інші олії.
Антицелюлітний масаж
Основна мета цього виду масажу – покращити кровообіг, видалити накопичені токсини та зайву рідину з тканин, розгладити шкіру і підтягнути її контур. Для досягнення максимального ефекту масажист може використовувати спеціальний апарат, з валиками, що обертаються всередині.
Цей вид масажу є дуже болючим, і для тих, кому складно переносити біль, рекомендується за пів години до відвідування салону випити знеболювальне.
Якщо ви плануєте використовувати лише масаж, щоб позбутися целюліту, змушена вас розчарувати. Хоча ви дійсно помітите ефект, він буде тимчасовим.
Глибокий масаж м’язів
Ця техніка масажу фокусується на глибоких шарах м’язів та фасцій. Вона спрямована на зняття хронічної напруги, поліпшення гнучкості та зменшення болю. Масажист використовує інтенсивний тиск та спеціальні прийоми для роботи зі глибокою м’язовою тканиною. Цей вид масажу може бути корисним для тих, хто має хронічні болі.
Масаж гарячим камінням
Масаж гарячими камінням – це повне розслаблення і релаксація. Гладкі, обігріті каміння розміщуються на різних ділянках тіла, а потім використовуються для проведення м’язового масажу. Тепло каменів допомагає розслабити м’язи, покращує кровообіг і знімає стрес, надаючи глибоке почуття відпочинку.

Спортивний масаж
Назва говорить сама за себе, цей тип масажу призначений для спортсменів. Він сприяє поліпшенню кровообігу та кисневого обміну в м’язах, що може підвищити витривалість під час фізичних навантажень. Допомагає зменшити ризики спортивних травм, та сприяє прискоренню процесу відновлення після їх отримання.
Перед заняттями спортом масаж може допомогти підготувати м’язи до фізичного навантаження, збільшуючи їхню працездатність.
Масаж тригерних точок (м’язових вузлів)
Масаж тригерних точок цілеспрямовано впливає на конкретні ділянки в м’язах, які є джерелом болю і дискомфорту. Цей вид масажу сприяє зняттю спазму в м’язах, поліпшенню кровообігу і зменшенню больових відчуттів.
В першу чергу рекомендовано людям після травм, та тим хто має хронічні болі. Одне дослідження довело, що за допомогою масажу тригерних точок голови та шиї, можна зменшити головний біль.
Рефлексотерапія
Рефлексотерапія базується на ідеї, що певні точки на ногах, руках і вухах мають зв’язок із внутрішніми органами організму. Масаж цих точок може сприяти поліпшенню роботи органів, зменшенню болю, зняттю стресу, втоми та тривожності.
У 2018-ому році проводили дослідження серед групи пацієнтів, що проходила серцево-судинні процедури. Було доведено, що рефлексотерапія зменшила їхню тривожність. Ще одне дослідження проводилося у 2019-ому році серед пацієнтів з лімфомою, воно показало, що рефлексотерапія зменшила втому, біль та покращила сон.
Шиацу
Масаж Шиацу – це традиційний японський масаж, в якому використовуються ритмічні тиски на точках вздовж меридіанів тіла для збалансування енергії і полегшення стресу. Цей вид масажу сприяє відновленню енергії та внутрішнього балансу.
Тайський масаж
Тайський масаж поєднує елементи активного розтягування, рефлексотерапії та традиційного масажу. Він покращує кровообіг, робить м’язи більш гнучкими, наповнює тіло енергією.

Допологовий масаж
З назви вже цілком зрозуміло, що це просто найбезпечніший тип масажу для вагітних жінок. Він зменшує біль, стрес і напруження м’язів. Увага зосереджується на попереку, стегнах і ногах, проте також може стосуватися голови та шиї. Навіть якщо жінка почувається відмінно, перед відвідуванням масажного кабінету необхідно порадитися з лікарем.
Парний масаж
Є кілька варіантів цього масажу. Жінкам більше до душі очищувальний масаж із використанням скрабів у турецькій парній. Чоловіки ж люблять масаж із використанням березових віників у звичайній лазні. В обох випадках відбувається очищення організму від токсинів, які виходять з потом через пори, що відкриваються. Шкіра стає гладкою і чистою. Поліпшується кровообіг.
Лімфодренажний масаж
Лімфодренажний масаж сприяє виведенню токсинів і зайвої рідини з організму, стимулюючи роботу лімфатичної системи. Цей вид масажу може допомогти зменшити набряки, зміцнити імунну систему. В лікувальних цілях використовується при артриті, мігренях, шкірних захворюваннях, деяких запаленнях.
Цей вид масажу призначається лікарем і повинен виконуватися тільки кваліфікованими фахівцями. Є деякі хвороби, при яких цей вид масажу заборонений, а саме: серцева недостатність, інсульт в анамнезі, проблеми з печінкою та нирками.
Краніосакральний масаж
Краніосакральний масаж спрямований на відновлення гармонії між краніальною та сакральною частинами тіла. Цей вид масажу сприяє звільненню від компресії в кістках голови, попереку та хребта, стимулюючи потік цереброспінальної рідини в нервовій системі.
Рекомендується людям, що мають мігрень, безсоння, тривогу або депресію, біль у шиї, інфекції вух та носових пазух, синдром подразненого кишечника, сколіоз, важку вагітність.
Абхьянга
Це традиційний індійський масаж, який має глибокі коріння в аюрведічній медицині. Виконується з використанням підігрітої олії, зазвичай кунжутної або горіхової, з додаванням різних трав, таких як куркума або амлу. Основна мета масажу Абхьянга – збалансувати енергію в організмі, покращити циркуляцію крові та лімфи, зняти стрес та зм’якшити м’язи. Під час процедури масажист виконує ритмічні рухи, які охоплюють усе тіло від голови до стоп.

Олії для масажу
Масажист, до якого ви прийдете на процедуру, як правило, має своє масажне масло. На жаль, для зменшення витрат і збільшення прибутку, деякі салони використовують синтетичні олії замість натуральних.
Натуральні олії отримують шляхом холодного віджиму з насіння, трав або плодів. Ось деякі з них: кунжутова, мигдальна, оливкова, кокосова, жожоба, олія шипшини та інші. Вони добре засвоюються шкірою, забезпечуючи її зволоження та живлення вітамінами й антиоксидантами.
Синтетичні олії містять штучні ароматизатори і не мають таких самих корисних властивостей, як натуральні олії. У синтетичних олій є тільки одна перевага, вони підходять людям з алергією на натуральні олії.
Якщо ви не задоволені якістю олії, яку вам пропонують, найкраще купити її самостійно і обрати ту, яка дійсно допоможе вам розслабитися. Зверніть увагу на аромат олії, під час її використання вона нагріватиметься і її запах стане більш насиченим. Також важливо пам’ятати, що масажна олія відрізняється від звичайної тим, що вона не так швидко поглинається шкірою.
Застереження
Перед процедурою і після неї обов’язково прийміть душ. Масаж на брудному тілі призведе до появи запалень і захворювань шкіри. Після масажу душ необхідний, щоб змити токсини, які піднімаються на поверхню шкіри через відкриті пори.
Чоловікам з густим волосяним покривом слід робити масаж через чисту білизну або простирадло. Це допоможе уникнути подразнень і запалень волосяних фолікулів.
Також існують протипоказання до масажу, ось деякі з них:
- Гострі захворювання: при таких захворюваннях, як грип, лихоманка, інфекції або запалення, масаж може погіршити стан.
- Тромбоз та тромбофлебіт: зростає ризик тромбозу (утворення згортків крові) та тромбофлебіту (запалення вен, пов’язане з тромбозом).
- Виразкова хвороба шлунку або дванадцятипалої кишки.
- Пошкодження шкіри: масаж не рекомендується на пошкоджені ділянки шкіри, виразки або виразкові утворення.
- Серцево-судинні захворювання: деякі види масажу заборонені при хворобах серця.
Це лише деякі з основних протипоказань до масажу, і перед проведенням масажних процедур рекомендується консультуватися з лікарем, особливо якщо є які-небудь медичні питання чи ускладнення.
Якщо у вас є будь-які хронічні або поточні захворювання, перед відвідуванням салону, проконсультуйтеся з лікарем. Не займайтеся самолікуванням.
Як підібрати собі масажиста
У стародавньому Єгипті масаж вважався не лише способом лікування, але й символом вишуканості та розкоші. Він був доступний лише верховним правителям та фараонам. Масажисти мали високий соціальний статус і жили в палацах разом з елітою.
На жаль, для масажистів, проте на радість нам, ті часи в далекому минулому і масаж зараз доступний для всіх верств населення.
Якщо у вас немає можливості платити за масаж, вам можуть призначити його у звичайній поліклініці. В цьому випадку, швидше за все, у вас не буде вибору масажиста. Але не варто засмучуватися, безкоштовно не означає погано.
У випадку з платним масажем перед вами відкриваються сотні пропозицій від приватних масажистів і СПА салонів.
Декілька рекомендацій щодо вибору масажиста:
- Кваліфікація та досвід: переконайтеся, що масажист має відповідну освіту та сертифікати в галузі масажу. Досвід роботи також є важливим показником професіоналізму.
- Репутація: дізнайтеся від реальних клієнтів або відгуків в Інтернеті про роботу масажиста та його здатність до задоволення потреб клієнта.
- Спеціалізація: переконайтеся, що масажист має досвід у тому типі масажу, який вас цікавить або потрібен вам для розв’язання конкретних проблем.
- Зручність розташування: оберіть масажиста, чия локація зручна для вас з точки зору місця роботи або дому.
- Індивідуальний підхід: переконайтеся, що масажист готовий врахувати ваші особисті потреби, проблеми зі здоров’ям та вподобання.
- Професійна поведінка: зверніть увагу на те, як масажист веде себе під час спілкування та процедури, і на його професіоналізм.
- Обладнання: ніколи не погоджуйтесь на масаж у себе вдома. Процедура повинна проводитись на спеціальному масажному столі. Винятком може стати масаж окремих частин тіла: рук чи ніг.
Ніколи не оплачуйте наперед більше одного сеансу масажу, якщо ви не впевнені в масажисті. Як варіант, можна зробити кілька масажів у різних спеціалістів, щоб вибрати кращого особисто для Вас.
І наостанок
Масаж допомагає у поліпшенні фізичного, розумового та емоційного станів. Можна експериментувати та пробувати різні його види з різними спеціалістами, щоб знайти те що вам особисто до душі. Важливим є комунікація з масажистом: завжди розмовляйте про ваші очікування результату та кажіть, якщо щось не влаштовує. І, звісно, не забувайте про консультацію з лікарем, бо в деяких видах можуть бути протипоказання, пов’язані з різними хворобами.