мозок

Мозок і нейропластичність: потужний механізм перетворення

Людський мозок – спеціалісти до сих пір займаються різними дослідженнями та спостереженнями щодо його роботи та можливостей. Деякі з них стверджують, що людство ніколи не зможе зрозуміти повністю роботу цього органу. Але є досить багато фактів про такий процес, як нейропластичність.

мозок

Це здатність мозку реструктурувати або простими словами “перебудовувати” себе, коли він відчуває потребу в адаптації. Тобто, наш мозок має можливість розвиватися та змінюватися протягом всього життя.

Прикладом може слугувати черепно-мозкова травма, при ній людина може втратити здатність говорити або ж забути те, що відбувалося раніше. Проте, терапія та реабілітація можуть допомогти відновити ці функції. Або ж нейропластичність може також бути рушійною силою при лікуванні певних психічних захворювань.

Експерти вважають, що негативне мислення, котре виникає, наприклад, при депресивному стані, може бути наслідком переривання чи якогось порушення процесів нейропластичності. Відповідно, вправи, що позитивно впливають на нейропластичність, можуть допомогти «перелаштувати” негативну модель мислення та поліпшити самопочуття.

Звісно, мозок — це неймовірно складний орган, але є те, що ви можете спокійно робити вдома, аби покращити нейропластичність.

Вплив відеоігор на мозок

Неочікувано, бо навколо цієї теми завжди йдуть суперечки, але довірене джерело досліджень припустило, що ця розвага має не одну когнітивну перевагу: покращення рухової координації, просторової навігації, візуального розпізнавання, часу реакції, навичок міркування та стратегії, швидше прийняття рішень, співпраця в команді.

Загалом, при процесі гри в відеоігри, мозок навчається новим навичкам. Для прикладу можна взяти: відновлення після поразок у грі може допомогти і в житті відновлюватися після різних невдач швидше; будування стратегій під час гри розвиває творче мислення.

Мозок і ігри

Різні ігри – різні переваги

Дослідження, котре проводилося у 2019-му році затвердило, що різні ігри можуть мати різноманітні переваги:

  • Тривимірні пригодницькі ігри сприяють розвитку пам’яті, покращують навички вирішення проблем.
  • Ігри головоломки також розвивають здатність вирішування проблем, а також просторове передбачення.
  • Ритмічні ігри допомагають у покращенні зорово-просторової пам’яті та уваги.

Ці наслідки стають помітними вже після 16 годин гри. Але це не означає, що треба  грати 16 годин підряд, бажано не більше ніж кілька годин в тиждень.

Вивчення нової мови

Здається, вже дуже давно доведено, що додаткова іноземна мова може допомогти не тільки покращити кар’єру, а й когнітивні функції мозку. А також це захищає від раннього прогресу зниження когнітивних функцій (наприклад, від симптомів деменції).

У 2012-му році проводилося дослідження, де вчені спостерігали за студентами за обміном (їх було десятеро). Вони були носіями англійської мови, а німецьку вивчали у Швейцарії. Через 5 місяців інтенсивного вивчення іноземної мови збільшився не тільки рівень володіння німецької, а й щільність сірої речовини в їхніх мізках.

Всі чули про цю загадкову сіру речовину, але багато людей не знають, за що вона відповідає: мова, увага, пам’ять, рухові навички та навіть емоції. Підвищена щільність сірої речовини покращує функції у вищеперерахованих областях (тим паче з віком).

У 2012-му році проводилося ще одне дослідження, котре теж підтвердило висновок попереднього. Його суть була в інтенсивному вивченні нової теми протягом трьох місяців. У 14 дорослих перекладачів помітили збільшення щільності мозку та об’єму гіпокампу (він відіграє роль у розвитку довготривалої пам’яті).

Згідно з дослідженням, що проводилося у 2017-му році, вивчення іноземної мови в дорослому віці може також зміцнити щільність білої речовини, а це сприяє з’єднанню різних ділянок мозку.

Отже, що може дати вивчення нової мови (незалежно від віку):

  • Розвиток навичок творчого мислення
  • Покращення словникового запасу
  • Здатність до кращого аналізування
  • Підвищення здатності до багатозадачності

Для того, щоб вивчити нову мову, не треба йти далеко: можна завантажити такі додати, як  Duolingo, LingQ чи Drops. Також різноманітні підручники можна придбати у місцевий книжкових магазинах чи взяти у бібліотеці. Для того, щоб був результат, мову треба вивчати не один місяць та бажано кожного дня займатися хоча б по 10-15 хвилин.

Мозок і музика

Це може допомогти покращити настрій, розвинути здатність запам’ятовування, а також підвищити рівень концентрації та зосередженості.

Дослідження, котре проводилося 2017-го року ствердило, що музична терапія (краще в поєднанні з танцями, фізичними вправами), сприяє розвитку нейропластичності та допомагає сповільнити спад когнітивних функцій у людей похилого віку.

Спостереження 2015-го року виявило, що навчання музиці розуміється мозком, як вправа для розвитку нейропластичності. Навчання музиці в дитинстві може відгукнутися навіть у похилому віці та забезпечити захист від погіршення когнітивних функцій чи призвести до їх покращення вже в дорослому віці.

Музика і мозок

Вчені також допускають, що люди, котрі займаються музикою мають: вищий рівень звукового та візуального сприйняття; кращу зосередженість, увагу, пам’ять та рухову координацію.

Навчатися грі на інструментах ніколи не пізно. З цим Вам можуть допомогти онлайн-підручники і, звісно, уроки (як очні, так і дистанційні).

Можна розглянути різні місцеві оголошення про продаж інструментів або ж купити собі якийсь недорогий інструмент (наприклад, укулеле чи гармоніка)

Мандрівки

Подорожі не тільки покращують настрій та розширяють світогляд, а ще й підвищують когнітивну гнучкість й часто розвивають творчий потенціал. Адже в новій атмосфері можна дізнатися щось новеньке (навіть про сусіднє містечко) або ж спробувати традиційну страву чи місцеві традиції сусідньої області, а це вже розвиток когнітивних функцій.

Навіть прогулянки незвичними вулицями Вашого міста чи закупки на іншому районі, котрий Ви мало знаєте — принесуть користь.

Фізичні вправи

Які ж вони мають переваги?

По-перше, звісно, м’язи стають сильніші, кращий стан фізичної форми та міцніший сон.

Але ж вони змінюють і роботу мозку. Наприклад, навіть аеробні, котрі не вважаються сильно складними, можуть покращити когнітивні здібності.

У 2018-му році проводився огляд літератури і було підтверджено, що фізичні вправи допомагають покращити дрібну моторику та зв’язок різних ділянок мозку.  Також сприяють збільшення кровотоку та росту клітин у мізках, а ці пункти пов’язуються зі зменшенням симптомів депресивного стану.

Спорт і мозок

Існують навіть соціальні переваги, якщо Ви тренуєтесь з кимось або у групі. Відомо, що соціальні зв’язки покращують якість життя, надають позитивних емоцій, а відповідно, зменшують тривогу та симптоми депресії.

Варто пам’ятати: рекомендації виконання фізичних вправ абсолютно індивідуальні, але бажано щодня потрохи займатися спортом.

Займайтеся мистецтвом

Це може допомогти у розширенні світогляду, викиді емоцій, а також є можливість подивитися на світ під іншим кутом.

Дослідження, що проводилося у 2015 році свідчить, що малювання приносить користь мозку, адже підвищуює творчі здібності, мислення та покращує когнітивні навички.

Якщо Ви думаєте, що не вмієте малювати, то проблеми зовсім нема. Наразі на YouTube безліч відеоуроків, у місцевих книгарнях і бібліотеках теж багато посібників, а також можна купити картину по номерам.

Навіть малювання чогось зовсім простого та легкого допомагає мозку розфокусувати увагу та розслабитися.

Вплив дієти на мозок

Не варто забувати і про вплив різних продуктів харчування на роботу мозку. Як і весь наш організм, щодня наш мозок потребує жирів, білків, вуглеводів, вітамінів і мінералів. Є дієти, які не містять у своєму складі вуглеводи і, як стверджують лікарі, це погано позначається на нашій мозковій діяльності.
Щоб більше дізнатися про те, які вуглеводи корисні, а які дійсно варто виключити, читайте статтю: “Низьковуглеводна дієта – що це таке + 30 продуктів

І наостанок

Раніше експерти притримувалися думки, що після конкретного періоду життя, мозок не може більше змінюватися та розвиватися, але наразі доведено, що це зовсім не так.

Скориставшись порадами, перерахованими вище, можна спробувати перелаштувати свій мозок, що в свою чергу може допомогти з подоланням негативних емоцій та погіршенням когнітивних функцій.

Про автора

Вікторія Міляєва — нутріціолог і персональний консультант зі здорового способу життя, засновниця Healthyme. Має освіту в галузі нутриціології. З 2018 року працює з клієнтами з різних країн, допомагаючи налагодити зв’язок між харчуванням, звичками й здоров’ям. У своїх матеріалах спирається на сучасні наукові дослідження, рекомендації міжнародних організацій (ВООЗ, EFSA, EASO) та власний практичний досвід.